Een meester van de Hollandse romantiek
Cornelis Springer, een van de schilders van de Hollandse romantiek, was beroemd om zijn gedetailleerde en sfeervolle stadsgezichten met historische gebouwen. In 1877 maakte hij dit schilderij van een levendig straatbeeld in Weesp. Zijn werkwijze: ter plaatse uitgebreide schetsen maken en deze later in het atelier omzetten in schilderijen met warme lichtval en architectonische precisie.
Het nu tentoongestelde werk toont een levendige straat in Weesp, het Binnenveer, met veel oog voor detail en beweging. Het schilderij geeft een indruk van het dagelijkse stadsleven eind 19e eeuw. Het schilderij behoort tot een klein oeuvre waarin Springer de stad Weesp vastlegde. Naast dit schilderij bestaan ook het werk ‘De kapel aan de kerk te Weesp’, grafiet en inkt, gedateerd 27 september 1877 en ‘Druk bevolkt staatje in Weesp’, uitgevoerd in houtskool, krijt en inkt, september 1871.

Cornelis Springer, drukbevolkt straatje in Weesp, 1877. Beeld: Museum Weesp.
Persoonlijk bruikleen: een cadeau aan de stad
Het tentoongestelde werk is in particulier bezit. De eigenaar, een kunstliefhebber en inwoner van Weesp, stelt het schilderij tijdelijk beschikbaar aan het museum en vertelt:
“Toen ik 14 jaar geleden in Weesp kwam wonen, raakte ik steeds meer geïnteresseerd in kunstenaars die Weesp bezocht hadden of hier hadden gewerkt. Cornelis Springer trok mijn aandacht en ik vroeg me af: Wanneer zou ik ooit de kans krijgen om zulke onbetaalbare en vooral zeldzame werken in het echt te zien? Daarom deel ik dit graag met mijn medebewoners van de stad Weesp.”
Het schilderij van Cornelis Springer is te bewonderen in Museum Weesp van woensdag 1 oktober tot en met donderdag 6 november 2025.
Bron: Museum Weesp
Publicatiedatum: 06/10/2025
Vul deze informatie aan of geef een reactie.