De wijk wordt podium, de straat museum, het huis concertzaal
Muze van Zuid verleidt het publiek tot een ontdekkingstocht door Amsterdam-Zuid, waar muziek, verhalen en ontmoetingen voortdurend in elkaar overlopen. Bewoners openen hun deuren voor intieme huiskamerconcerten waar publiek de musici van heel dichtbij kan beleven. Op wandeltocht naar de concerten brengen bevlogen gidsen en experts de context tot leven van 75 jaar Molukkers in Nederland, de eerste vrouwelijke componisten en architecten én de pioniers van het regenbooghuwelijk, dat dit jaar 25 jaar is toegestaan.
Identiteit en thuiskomen klinken door in Molukse liedjes gezongen, vol heimwee en verlangen, door Jessica Manuputty en haar band. Pianist Maxime Snaterse ontdekt componerende vrouwen als Fania Chapiro en Iet Stants in een huisconcert, voorafgegaan door een wandeling langs golvende architectuur van Margaret Kropholler. Cellist Oihana Aristizabal, pianist Lineke Lever en queer storyteller Henk B. de Vries schetsen het leven van dirigent, cellist en verzetsheld Frieda Belinfante en haar relatie met componist Henriëtte Bosmans. Samen met live beeldende kunst door Marieke Gaymans ontstaat een multidisciplinaire ode aan liefde, vrijheid en zichtbaarheid.

Muze van Zuid 2025. Sibil.la ensemble in de voormalige kapel aan de Van Eeghenstraat. Foto: Kenny Nagelkerke.
Vrijheid van dansen en de herontdekking van Leo de la Fuente
De tolerantie voor jazz en dansen in het openbaar was niet altijd vanzelfsprekend. Tot in 1924 gold in Amsterdam zelfs een dansverbod. Voor het festival reden de dans volop te omarmen met Caribische bolero’s, Argentijnse tango’s en jazz uit de Roaring Twenties. Het Spaans-Cubaanse blaaskwintet Aires Tropicales verbindt bolero’s en chan chan met klassiek.
Begaafd jazzpianist Leo de la Fuente uit de Vechtstraat was vanaf 1920 leider van de eerste professionele jazzband van Nederland. Samen met dansleraar James Meijer was hij pionier van de hot dance in Amsterdam. Jazzpianist Bob Wijnen brengt een ode aan hem met saxofonist David Lukács. Cuarteto del Tango brengt muziek van Osvaldo Pugliese. Dansparen sluiten de tiende verjaardag van het festival af met een tangosalon in Milonga-stijl.

Muze van Zuid 2024. Huisconcert Irene Sorozábal en Michela Amici. Foto: Kenny Nagelkerke.
Vergezichten en visioenen
Muze van Zuid belicht pioniers die Amsterdam en Nederland mede hebben gevormd, als uitnodiging aan nieuwe generaties om verder te bouwen aan een open en creatieve stad. Architecten, componisten en vernieuwers als Berlage, Sarphati, Kropholler en Sweelinck vormen het vertrekpunt voor een programma waarin muziek, architectuur, erfgoed en actuele thema’s samenkomen.
Berlage’s nooit gerealiseerde Pantheon der Menschheid komt tot leven in de Maarten Lutherkerk met beelden, verhalen en muziek van Joey Roukens en Saskia Venegas. Voor het eerst brengt het Berlage Saxophone Quartet Het Visioen van Berlage in de wijk die volgens Berlage’s Plan Zuid is aangelegd, samen met cabaretier Vincent Bijlo, achterkleinzoon van de architect. In het Concertgebouw herontdekken jonge toptalenten Mattias Spee, Jala Heywood en het Otilka Quartet muziek van pianist en componist Hans Henkemans tijdens de openingsdag.

Muze van Zuid 2025. Aires Tropicales Quintet. Foto: Kenny Nagelkerke.
Michela Amici en Lorenzo Pandiscia verkennen nieuwe klankwerelden voor historische harp en klavecimbel. Het ADAM Quartet is tweemaal te horen: in een wereldpremière van Boris Bezemer met pianist Paolo Gorini, en met Laurens de Man, die orgelwerken van Sweelinck combineert met Schumanns pianokwintet. Violist Rebecca Roozeman, winnaar van de Oskar Back Prijs 2026, en cellist Artturi Aalto komen speciaal over uit Finland voor een concert in Back’s voormalige studio. Ook topmusici als Lestari Scholtes, Vera Kooper, Tosca Opdam, Asi Matathias en Joost Willemze zijn te horen. Sibil•la Ensemble en zangeres Kristia Michael schitteren in de Obrechtkerk.
Concerten op een boot op de Amstel en in het historische Polderhuis aan de Rustenburgerstraat verbinden muziek met de geschiedenis van Amsterdam als stad aan het water. Gitarist Martin van Hees speelt in dit zeldzame overblijfsel uit de tijd dat De Pijp nog uit sloten en weilanden bestond.

Muze van Zuid 2024. Trombonisten van het Conservatorium van Amsterdam in de Lassusstraat. Foto: Kenny Nagelkerke.
Tien jaar samen muziek maken in de stad
Wat in 2016 begon als een bewonersinitiatief achter het Concertgebouw is uitgegroeid tot een geliefd stadsfestival dat steeds meer wijken van Amsterdam-Zuid verbindt. Vanuit het Museumkwartier, De Pijp, Rivierenbuurt en Stadionbuurt tot aan de Zuidas groeit ieder jaar opnieuw een festival dat diep in de wijk is geworteld én tegelijk een groter verhaal vertelt over Amsterdam en Nederland. Honderden topmusici, componisten en creatieve makers brachten de afgelopen tien jaar verborgen muziekverhalen tot leven en maakten van woonkamers, pleinen en monumenten tijdelijke concertzalen.
“Tien jaar Muze van Zuid vieren we zoals we het liefste doen: met livemuziek op bijzondere plekken in de stad,” zegt artistiek directeur Huib Ramaer. “We laten ons inspireren door de vrouw als componist, onze banden met de Cariben, Indonesië en de Molukken en inspirerende Amsterdammers met visie als Kropholler, Berlage en Sweelinck. We kijken graag vooruit. Nieuwe muziek, jazz, tango en global laten zien hoe iedere generatie opnieuw betekenis geeft aan de stad. Muziek blijft bewoners en migranten verbinden, over grenzen, culturen, geloven en generaties heen.”

Muze van Zuid 2026. Beeld: Muze van Zuid.
Vier 10 jaar Muze van Zuid mee!
Muze van Zuid nodigt bezoekers uit om stil te staan, te luisteren en zich te laten verrassen. Want achter elke straat, gevel en voordeur schuilt een verhaal dat opnieuw tot klinken wordt gebracht.
Muze van Zuid – Visioenen en vergezichten is van 16 t/m 20 september 2026 te zien in Amsterdam-Zuid. Kijk voor meer informatie over het programma en de kaartverkoopn op www.muzevanzuid.nl.
Bron: Muze van Zuid
Publicatiedatum: 16/08/2026
Vul deze informatie aan of geef een reactie.