Oneindig Noord-HollandBeleef de geschiedenis van jouw provincie

2e Surinaamse Avond met forten en woonhuizen in de hoofdrol

Stadsherstel Amsterdam organiseert, als onderdeel van de Surinaamse Maanden – een benefiet voor Surinaams erfgoed – de tweede Surinaamse Avond van dit jaar op maandag 29 juni in de Amstelkerk. Tijdens deze avond spelen forten en woonhuismonumenten de hoofdrol.

Stadsherstel Amsterdam heeft in de afgelopen 70 jaar zeer uiteenlopende monumenten gered en gerestaureerd. De meeste daarvan zijn woonhuismonumenten, maar ook diverse panden met een verdedigende of beschermende functie. Denk aan de Haarlemmerpoort en de Muiderpoort, maar ook aan verschillende forten van de Stelling van Amsterdam. Zo is bijvoorbeeld het Fort bij Krommeniedijk herbestemd tot bezoekerscentrum, theehuis en woonlocatie met 23 woningen voor jongvolwassenen met een autismespectrumstoornis.

Lezing om 20.00 uur over forten en huizen in A’dam en Suriname

Naar voorbeeld van Stadsherstel Amsterdam is ook in Suriname een stadsherstelorganisatie opgericht. Deze organisatie heeft inmiddels vijf monumenten gered en van een nieuwe functie voorzien. Ook bij Fort Nieuw Amsterdam, dat tegenwoordig een openluchtmuseum is, is Stadsherstel Amsterdam betrokken. Voor beide organisaties wordt tijdens de Surinaamse Maanden geld ingezameld. Tijdens de lezing van 29 juni in de Amstelkerk, met onze projectleider en buitenlanddeskundige Paul Morel als spreker, wordt hier nader op ingegaan.

Drie forten Amsterdam in de kunst

Voorafgaand aan de lezing kunt u de verkoopexpositie in de Amstelkerk bezoeken. In de tentoonstelling zijn drie werken uit de serie Forten Amsterdam (Berbice, Verenigde Staten en Suriname) van de Surinaamse kunstenaar Delano Mac Andrew te zien. Tijdens de lezing zal hij hier eveneens over vertellen.

De expositie is een groepstentoonstelling met kunstenaars van Surinaamse afkomst én kunstenaars met een sterke band met en liefde voor Suriname. De tentoonstelling is gratis toegankelijk en op deze maandag extra lang geopend: van 09.00 tot 20.00 uur. Curator is Myra Winter, met Nellie Bakboord als gastcurator.

Delano Mac Andrew, Fort Nieuw Amsterdam. Via Stadsherstel Amsterdam.

Schaafijs en wandeling 17-20 uur

Onder het genot van een schaafijsje uit een authentieke schaafijskar uit Paramaribo kunt u vervolgens de gratis Surinaamse Maanden-wandeling maken. Deze start en eindigt bij de Amstelkerk en voert langs gerestaureerde monumenten van Stadsherstel en andere panden met een link naar Suriname.

Winkeltje en bijzonder pand geopend

De wandeling kan gedurende de gehele Surinaamse Maanden worden gelopen, maar op deze dag is zij extra aantrekkelijk. Het Stadsherstel Winkeltje is dan geopend en tussen 18.00 en 19.00 uur kunt u bovendien een van de monumenten op de route bezoeken: Reguliersgracht 63, met een van de meest intacte 19e-eeuwse interieurs van Amsterdam. In het pand zijn ook verwijzingen naar de vrijmetselarij te vinden. De vrijmetselarij in Suriname is via Amsterdam ontstaan.

Meer over de Surinaamse Maanden

Deze avond maakt deel uit van de Surinaamse Maanden van Stadsherstel, een benefiet voor Surinaams erfgoed. De Surinaamse Maanden worden sinds 2018 jaarlijks georganiseerd, telkens rond een wisselend thema. Dit jaar is het thema De Stad / Baka Foto, ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van Stadsherstel Amsterdam.

Naar voorbeeld van Stadsherstel Amsterdam is ook Stadsherstel Suriname opgericht. Bekijk het volledige programma met lezingen, workshops, het winkeltje, de veiling, de gratis wandeling en de expositie tot en met 31 juli via: www.stadsherstel.nl/suriname

Bron: Stadsherstel Amsterdam

Publicatiedatum: 23/06/2026

Aanvullingen

Vul deze informatie aan of geef een reactie.

Plaats een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Vereiste velden zijn gemarkeerd met *. Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.