Marja Smallenburg is een Nederlandse Barbie-verzamelaarster uit Wemeldinge, die bekend staat om haar uitgebreide collectie en passie voor de iconische pop. Zij heeft in de loop der jaren een aanzienlijke collectie Barbiepoppen opgebouwd. Ze omschrijft zichzelf als iemand die “heel hebberig” wordt van alles wat met Barbie te maken heeft. Vanwege haar leeftijd en gezondheid zocht ze een plek waar de collectie tot zijn recht zou komen.
Museum toonde eerste Barbie expositie
Het Museum van de 20e Eeuw was in 1994 het eerste museum in Nederland dat een Barbie tentoonstelling, “35 jaar Barbie”, organiseerde. In het geboortejaar van het museum was het een succesvolle start van het museum dat ook aandacht besteed aan de populaire cultuur in de twintigste eeuw.

Barbie 65 jaar jong
Barbie maakte haar debuut op 9 maart 1959 op de American International Toy Fair in New York. Hoewel het merk van fabrikant Mattel inmiddels ruim 65 jaar bestaat, is het personage Barbie ontworpen als een 19-jarige jonge vrouw. Barbie’s mannelijke tegenhanger, Ken, werd twee jaar later geïntroduceerd, in 1961.
Het museum toonde ook jarenlang een deel van de verzameling van Laura Bas uit Hoorn. Een unieke collectie die vooral uit Barbie poppen en toebehoren uit de jaren ’60 en ’70 bestond. Bij de nieuwe expositie zijn het vooral exclusieve en bijzondere poppen uit de laatste vier decennia. Zo zijn er ook Barbies te zien die bij bepaalde gelegenheden werden uitgegeven of slechts in enkele landen te koop waren.
De geschonken 500 Barbie poppen zijn in ieder geval tot en met zomervakantie 2026 te zien in het Museum van de 20e Eeuw, zie ook www.museumhoorn.nl

Bron en afbeeldingen: Museum van de 20e eeuw
Publicatiedatum: 31/12/2025
Vul deze informatie aan of geef een reactie.