
Met onderwerpen als het uitgaansleven in Amsterdam tijdens de bezetting, Funktionshäftlingen in Mauthausen, Poncke Princen en Joodse vluchtelingen op Curaçao en in Suriname biedt de lezingenreeks boeiende verhalen voor studenten, geschiedenisliefhebbers en iedereen die geïnteresseerd is in deze bijzondere en ingrijpende periode.
De lezingen vinden plaats op de derde dinsdag van februari t/m mei, telkens om 16.00 uur in het Verzetsmuseum. Reguliere toegang: € 15 per lezing, passe-partout: € 45. Kortingen gelden voor studenten, Vrienden van het Verzetsmuseum, Museumkaart- en Stadspashouders (€ 10 per lezing, passe-partout: € 30). Alle prijzen zijn inclusief museumbezoek en afsluitende borrel. Tickets: www.verzetsmuseum.org.

WO2 in de voormalige Nederlandse kolonien. Foto: Mike Bink, Verzetsmuseum.
Lezingen in de reeks
Dinsdag 18 februari
Niels Mathijssen
Hoe radicaal was Poncke Princen? Over het verklarend vermogen van de biografische methode
In 1948 deserteerde de Nederlandse soldaat Poncke Princen en vocht hij aan de kant van de Indonesische nationalisten tegen Nederland. Niels Mathijssen onderzoekt hoe zijn achtergrond en omstandigheden deze keuze verklaren.

Niels Mathijssen. Foto: NIOD.
Dinsdag 18 maart
Gerry Faber
Funktionshäftlingen uit het Mauthausen-complex voor de rechter
Gerry Faber belicht de Funktionshäftlinge, gevangenen die in concentratiekampen een dubbelrol vervulden: ze waren slachtoffer van het naziregime, maar ook dader door hun rol als opzichter.

Gerry Faber. Foto: NIOD.
Dinsdag 15 april
Merel Meijer
Uitgaan in Amsterdam tijdens de bezetting (1940-1945)
Het florerende uitgaansleven in bezet Amsterdam bood escapisme én een stille vorm van verzet. Merel Meijer vertelt hoe cultuur en vermaak functioneerden in tijden van onderdrukking.

Merel Meijer. Foto: NIOD.
Dinsdag 20 mei
Rosa de Jong
Joodse vluchtelingen op Curaçao en in Suriname: De Caraïben namen verantwoordelijkheid
Rosa de Jong bespreekt de aankomst van Joodse vluchtelingen in Suriname en op Curaçao na 1940. De koloniale autoriteiten waren afhoudend; de bevolking bood steun. Ondanks bureaucratische obstakels bouwden vluchtelingen hun leven op.

Rosa de Jong. Foto: NIOD.
Meer informatie over de lezingenreeks is te vinden op www.verzetsmuseum.org.
Bron: Verzetsmuseum Amsterdam
Publicatiedatum: 23/01/2025
Vul deze informatie aan of geef een reactie.