
Geschiedenis herschreven
Enkele jaren geleden vonden archeologen in Krommenie de resten van een Romeinse wachttoren tijdens opgravingen onder het voormalige Provily Sportpark. “Het gaat om de meeste noordelijke Romeinse (militaire) nederzetting op het vasteland”, aldus gemeentearcheoloog Piet Kleij (gemeente Zaanstad) tijdens de presentatie van het stripboek vrijdag in archeologiemuseum Huis van Hilde in Castricum. Om de wachttoren heen stond een grote omheining van boomstammen, een zogenaamde palissade, die bijna een half voetbalveld omsloot. Zowel de grootte als de vorm van de palissade en de ligging van het geheel, buiten het Romeinse Rijk, maken het een bijzondere vindplaats. Piet Kleij: “Met deze vondst is destijds de geschiedenis van het Romeinse Rijk een stukje herschreven.”

Presentatie van het nieuwe stripboek. Foto: Huis van Hilde.
Speculeren over wat ooit was
Reden genoeg voor Marc de Lobie om deze bijzondere vondst te gebruiken voor zijn nieuwe stripboek binnen de reeks ‘De Romeinen’. “Met deze vondst vallen puzzelstukjes op hun plaats en ontstaat er als vanzelf een beeld van wat er zich hier heeft afgespeeld.” Tijdens de presentatie vertelde hij ook over de uitdagingen en valkuilen die gepaard gaan met het in beeld brengen van de geschiedenis in stripvorm. Marc de Lobie: “Anders dan bij een boek, breng je de geschiedenis letterlijk in beeld. Alles moet dus kloppen, zelfs als je moet speculeren over wat ooit was. Huis van Hilde heeft een rol gespeeld in het checken van de feiten maar zal het stripboek ook gebruiken om dit ‘nieuwe’ verhaal over de Romeinen in Noord-Holland te vertellen. Anouk Veldman, manager publiek, presentatie en educatie bij Huis van Hilde: “Het stripboek geeft ons de mogelijkheid om op een aansprekende en laagdrempelige manier kinderen kennis te laten maken met dit onderwerp. Alle basisscholen in Noord-Holland zullen dan ook een exemplaar ontvangen.”

Toevoeging Romeinse soldaat aan tentoonstelling. Foto: Huis van Hilde.
Tentoonstelling
Een ander bewijs van de aanwezigheid van de Romeinen in Noord-Holland was de ontdekking van het grote Romeins legerkamp nabij de huidige Velsertunnel in 2021. Dit fort, bekend als Flevum, besloeg minstens 11 hectare en herbergde duizenden soldaten. Onlangs is het skelet van een Romeinse soldaat die hier in een waterput was aangetroffen, toegevoegd aan de vaste tentoonstelling van Huis van Hilde. Hoorde de wachttoren van Krommenie bij het fort in Velsen? Waar werd het voor gebruikt? Welke vondsten zijn er nog meer aangetroffen en wat vertelt dat over de aanwezigheid van de Romeinen in Noord-Holland? Medio juni (tijdens de Nationale Archeologiedagen) opent Huis van Hilde een nieuwe tijdelijke tentoonstelling over de opgraving van de wachttoren in Krommenie, waarbij de vondsten uit Krommenie en Velsen getoond zullen worden.

Cover stripboek De Romeinen deel 2: De Friese opstand. Beeld: Huis van Hilde.
Het stripboek ‘De Romeinen deel 2 – De Friese Opstand’ is onder andere verkrijgbaar in de museumwinkel van Huis van Hilde.
Bron: Huis van Hilde
Publicatiedatum: 28/02/2025
Vul deze informatie aan of geef een reactie.