
Voor de opkomst van de fotografie in het tweede kwart van de negentiende eeuw lieten gegoede Zaankanters hun portret schilderen door rondreizende kunstenaars. Veel van deze welgestelde burgers bewoonden de rijkversierde huizen aan de Zaan. We komen de kapitale panden van deze kooplieden en notabelen onderweg tegen tijdens de wandeling.
Van de Zaanse portretten zijn er meerdere bewaard gebleven in historische archieven en museumcollecties. Zo hangt er in het Honig Breethuis een olieverfportret uit ongeveer 1820-1840 van een jonge vrouw gekleed in een zalmroze japon en getooid met typisch Zaanse hoofdsieraden. Wie was deze jongedame? Christina, Hilgonda of Trijntje? Het enige dat bekend is dat zij deel uitmaakte van de gefortuneerde houthandelaarsfamilie De Lange. Haar oogverblindende japon en bijbehorende onderkleding zijn nagemaakt door leden van kostuumgroep De Zaanse Kaper.
Christina, Hilgonda of Trijntje is niet de enige die op haar paasbest is vereeuwigd. Portretkunstenaar Barend C. van Ranswijk (1773-na 1841) legde meerdere vooraanstaande burgers van Koog aan de Zaan en Zaandijk vast. Zo schilderde hij naast verschillende leden van de familie Honig, de vermogende olieslager Hajo Houttuyn, diens lieftallige vrouw Claasje en hun beeldschone dochters Maartje, Grietje en Aagje. De Houttuyntjes waren trouwens bijna buren; we komen langs hun woning tijdens de wandeltocht.
Na de wandeling kunt u de tentoonstelling met de portretten van Van Ranswijk in het vernieuwde tentoonstellingskabinetje bekijken. Het schilderij van de tot nu toe onbekende Zaanse en haar japon zijn ook te bewonderen. U mag zelfs even voorzichtig onder haar rokken kijken. En niet te vergeten het huis bezichtigen en in de Zaankamer genieten van een kopje thee of koffie.

Olieverfportret van een jonge vrouw door een onbekende kunstenaar, ca. 1825. Via Honig Breethuis.
Praktische informatie
Honig Breethuis, Lagedijk 80, Zaandijk
Zondag 13 april 2025, start 13.30 uur
Duur wandeling: circa 1,5 uur
Prijzen: volwassene € 10, Museumkaart en Lid Honig Breethuis plus 1 introducee € 6 p.p.; kind 4 t/m 12 jaar gratis
Aanmelden op: wandeling 13 april 2025
Wilt u het museum bezichtigen of zoekt u een bijzondere locatie voor een ontvangst, bijeenkomst of partijtje? Kijk dan op onze website honigbreethuis.nl onder ‘Plan uw bezoek’ of ‘Groepsbezoek & ontvangsten’.
Bron: Honig Breethuis
Vul deze informatie aan of geef een reactie.